Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

konya kurban dana düve inek Kurbanlıkta Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Kurbanlık Hayvan Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Konya’da kurban satış yerleri, kurbanlık hayvan seçimi konusunda bazı kriterlere dikkat etmektedirler. Bu kriterlere son derecede dikkat eden ve müşterilerine en iyi kurbanlık hayvanları sunmayı hedefleyen Konya Kurban, kurbanlık hayvanların yaşına, veteriner kontrollerinden geçirilmesinde ve sağlıklı olmaları konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Bu konuda Konya Kurban’da hijyen kurallarına ve hayvan seçimlerine dikkat edildiği görülmektedir.

Hangi Hayvanlar Kurban Olur?

Müşteriler genellikle kurbanlık seçimlerini, Konya’da kurbanlık dana satan yerler gibi cümlelerle kurbanlık yeri aramaktadırlar. Bu durumda bulunulan yerlerin hepsinde kurban seçimlerinin İslami açıdan ve sağlık açısından doğru tercih edildiği bilinememektedir. Bu konuda müşterilerine her açıdan uygun kurbanlık tercihini sunan Konya Kurban, kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken kurallara uymaktadır. Bu kurallar arasında kurbanın süt dişlerinin değişmiş olması, kurbanlık hayvanın kesilmesi için gerekli yaşı doldurmuş olması, hayvanın sağlıklı olması, organlarının tam ve besili olması yer almaktadır.

Konya’da ucuz kurbanlık satan yerlerde bu kurallardan bazılarına uyulmaması görülebilmektedir. Bu nedenle fiyat olarak normalin çok altında olan kurbanlıklar mutlaka araştırılmalı ve gerekli testlerden geçirilmelidir.

Kurban Olacak Hayvanlar Hangi Nitelikleri Taşımalılar?

Kurban olacak hayvanların hem İslami hem de sağlık açısından gerekli nitelikleri taşımaları gerekmektedir. Bu nitelikler arasında sağlık problemlerine neden olan hastalıkların olmaması, kurbanlık edilecek yaşını doldurmuş olması gibi kriterler bulunmaktadır. Konya hayvan pazarı içerisinde yer alan ve kurbanlık hayvan satımını gerçekleştiren yerlerin bu kurallara uyanları kurbanlık alımı için tercih edilmelidir. Bu yerler arasında en üst sıralarda Konya’nın en büyük tesisi olan Konya Kurban yer almaktadır.

Bazı kurbanlık hayvanların doğuştan tek boynuzları olmaması, bazı dişlerinin dökülmüş olması ya da bir ayağının sakat olması gibi sebepler o hayvanın kurban edilmesi için bir engel oluşturmamaktadır. Bu özellikler doğuştan olmadığı takdirde ise hayvan kurbanlık kriterlerini karşılamamaktadır.

Kurbanlık Hayvanların Yaş Sınırlaması Nasıldır?

Konya’da kurbanlık satan yerler, kurbanlıkların yaş sınırlamalarına da dikkat etmek durumundalardır. Bu sınırlamalar, Konya Kurbanlık ’ta büyük bir titizlikle takip edilmektedir. Kurbanlık develerin 5, sığır ve mandaların 2, keçilerin ve koyunların 1 yaşlarını doldurmaları gerekmektedir.